Ertuğrul Hasipoğlu

210 Okunma — 03 Nisan 2023 00:25

1941 yılında Lefkoşa’da doğdu.1959 yılında İ.Ü.Tıp Fakültesine girdi. 1958 yılında T.M.T’de görev aldı.1964-66 yılları arasında tahsiline ara vererek Erenköy’e çıktı. Bölük komutanı olarak görev yaptı. 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Hekimliği dalında İhtisasa başladı. 1971 yılında ihtisasını tamamlayarak Kıbrıs’a döndü.
1972 yılında Mağusa Hastanesi’nde Doğum ve Kadın Hastalıkları uzmanı olarak göreve başladı. 1973 yılından itibaren Mağusa Türk Gücü Kulübü ile Mağusa Koop.İktisat Bankası Yönetim Kurullarında Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan olarak görev yaptı.1980-83 arası Koop.Merkez Bankası yönetim kurulu üyeliğine seçildi. 1987-1990 yılları arasında Doğu Akdeniz Üniversitesi Mütevelli Heyetinde görev aldı.
1990 Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Gazi Mağusa Milletvekili seçildi ve 20.6.1990-1.1.1994 yıllarında Çalışma ve Sağlık Bakanı olarak görevini sürdürdü. 1993 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisinden Gazi Mağusa Milletvekili seçildi. 16 Ağustos 1996 tarihinde Sağlık ve Çevre Bakanı olarak göreve başladı.6 Aralık 1998 yılında yapılan Genel Seçimlerde 3.defa olarak Gazi Mağusa Milletvekili seçildi.28 Aralık1998’de yapılan seçimlerle KKTC Meclis Başkanlığına seçildi. 5 Ağustos 2002’de UBP’den istifa etti. 22 Kasım 2002’de Yenilikçi Atılım Partisi’ni kurdu ve 24 Ağustos 2003’de ise Adalet ve Barış Partisi olarak parti ismini değiştirerek meclis’te ABP olarak temsil edildi.
20 Şubat 2005 ve 19 Nisan 2009 tarihli Erken Genel Seçimlerinde Demokrat Parti’den Gazi Mağusa milletvekili seçildi. 12 Ağustos 2010 tarihinde Demokrat Parti’den istifa ederek Bağımsız Milletvekili olarak görevini sürdürdü.
27 Eylül 2010 tarihinde ise Ulusal Birlik Partisine katıldı. Küçük Hükümeti’nin İkinci Değişikliği’nde 18 Eylül 2012 tarihinde Sağlık Bakanı olarak görev aldı
İngilizce bilir.
Evli ve iki çocuk babasıdır.