Ayten Berkalp

342 Okunma — 31 Temmuz 2023 00:44

Ayten Salih Berkalp, 16 Ekim 1933 tarihinde Gazimağusa’da doğdu. Kıbrıs Türkü olan Ayten Berkalp, sporcu, doktor ve bürokrat olarak hayatına çeşitli alanlarda önemli katkılar sağlamıştır.

Spor Kariyeri: Ayten Berkalp, ilkokul yıllarında voleybol ve atletizmle ilgilenmeye başlamıştır. Victoria Lisesi’nin ortaokul takımının kaptanlığını yaptıktan sonra, Çamlıca Kız Lisesi’ne kaydolmuş ve burada voleybol, basketbol ve atletizm takımlarında yer almıştır. Voleybol takımıyla 1949-50, 1950-51, 1951-52 ve 1952-53 sezonlarında üst üste İstanbul şampiyonluğu yaşamıştır.

Liseyi tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine devam etmiştir. 1954 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü ile Çamlıca Kız Lisesi arasında kurulan işbirliği ile Fenerbahçe’ye katılmıştır. Fenerbahçe’nin kadın voleybol, basketbol ve atletizm takımlarının kurulmasında önemli rol oynamıştır. Kadın voleybol takımı ile 1956-1960 arasında 5 kez Türkiye, 4 kez İstanbul şampiyonu olmuştur. Kadın basketbol takımı ise 1955-1959 arasında 5 kez üst üste İstanbul, 1956-1958 arasında 3 kez Türkiye şampiyonu olmuştur. Aynı zamanda kadın atletizm takımlarında da yer alarak Türkiye şampiyonlukları kazanmış ve Atatürk Koşusu’nda birincilik elde etmiştir.

Ancak milli takım kariyeri sırasında, Kıbrıs doğumlu olması nedeniyle Türk vatandaşlığına geçmediği için resmi maçlarda milli takımda oynayamamıştır.

Sağlık Kariyeri: 1960 yılında mezun olduktan sonra Kıbrıs Cumhuriyeti’ne dönen Ayten Berkalp, Lefkoşa Genel Hastanesi’nde göreve başlamıştır. 1963 yılında Limasol’a tayin olmuş ve Kıbrıs Türk Hekimler Birliği’ne kaydolarak Birliğin ilk kadın doktoru olmuştur. 1963-1974 yılları arasında Ada Türklerine yönelik şiddet olaylarında yaralanan Türklere yardım etmek için “gezici ekip”te görev almıştır.

İhtisas eğitimi için İngiltere’ye giden Ayten Berkalp, 1971 yılında döndükten sonra istihbarat eğitimi alarak Mücahit görevine devam etmiştir. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Limasol Türk Genel Hastanesi’nde başhekimlik görevini yürütmüş ve Güney Kıbrıs’ta rehin kalan Türkler’in Kuzey’e geçmelerine yardımcı olmuştur.

Ayten Berkalp, 1990’lı yılların ortalarına kadar Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı görevini sürdürmüş ve emeklilik döneminde Kamu Hizmetleri Komisyonu Üyeliği yapmıştır.

Ahmet Tolgay tarafından yazılan “Doktor Ayten’in Romanı” adlı kitapta hayatı ve kariyeri anlatılmıştır.

Ayten Salih Berkalp, hem spor kariyerinde hem de sağlık alanında yaptığı çalışmalarla Kıbrıs Türkü toplumuna önemli katkılarda bulunmuş değerli bir isimdir.

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER