Rüya Taner

132 Okunma — 02 Nisan 2023 22:48

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Türkiye’nin önde gelen genç kuşak piyanistlerinden olan Rüya Taner, 1971 yılında Almanya’da doğdu.
İlk müzik çalışmalarına babası Yılmaz Taner ile başlayan Taner, küçük yaşta girmiş olduğu Ankara Devlet Konservatuvarı’nda piyano öğrenimini Mithat Fenmen ve Tulga Çetiz ile sürdürdü.
1983 yılında “Üstün Yetenekli Çocuklar Yetiştirme Yasası’ından yararlanarak KKTC Devlet Bursu ile İngiltere Londra’da bulunan Guildhall School of Music and Drama ‘da Prof. Joan Havill’in öğrencisi olan Rüya Taner, 1992 yılında AGSM ve ARCM diplomalarını, 1994 te ise ender verilen “Konser Piyanisti” ünvanını alarak bu okuldan mezun oldu.
Öğrencilik yıllarında, ünlü Fransız piyanist Pascal Roge (Nice)’nin perfeksiyon kurslarına katıldı. Bellapais Manastırı’nda onunla birlikte verdiği iki piyano resitali, müzik çevrelerince büyük yankı uyandırdı.
Tüm İngiltere çapında katılmış olduğu festivallerde farklı yorumlarıyla da dikkati çeken Rüya Taner, “Ulusal Mozart Yarışması”, ”Oxford ve Hatfield Yarışmaları”, “Franz Liszt Yorumları” birincilik ödülleriyle ve 1998 “Wingmore Hall”da vermiş olduğu Debut resitali ile eleştirmenlerce övgüler aldı.
Wingmore Hall resital sonrasında, Londra’da St. Johns Smith Square Hall ve Türkiye’de Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Bursa gibi şehirlerdeki tüm devlet
senfoni ve özel orkestraları ve Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Müzikası ile konser veren Taner; Belçika, Ukrayna, Saraybosna, Makedonya, Beyaz Rusya, Pakistan, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan devlet ve flarmoni orkestraları ve Oman Sultanlık Orkestrası eşliğinde, ünlü orkestra şefleri yönetiminde konserler verdi. Bu ülkelerin radyo ve televizyonlarında programları yayınlandı ve söyleşileri yer aldı.
Taner, son yıllarda, solistik kariyerinin yanı sıra, genç nesil solist arkadaşlarıyla ve “Adap”a bağlı piyanistlerle birlikte “Oda Müziği” konserleri vermeyi sürdürüyor.
Taner, 2009-2010 öğretim yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı’na bağlı Güzel Sanatlar Müzik Öğretmenliği Bölümü’nde “Danışman
Piyano Profesörü” olarak görevlendirildi.
Rüya Taner, 2001 yılından bu yana Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı “Özel Sanat Danışmanlığı” yanı sıra, “Kuzey Kıbrıs Bellapais
Müzik Festivali” ile Kuzey Kıbrıs Uluslararası Lefke Sanat Festivali” sanat danışmanlığını da yürütüyor.
Rüya Taner’in 1996 yılında Brüksel’de “Mozart Piyano Konçertosu No21”, 1998’de “Wingmore Hall Debut Resitali” canlı kayıtları ve 2003 yılında Prag’da Rudolfinum Salonu’ndaki ilk stüdyo kaydı olan “Avrupa’nın Tatlı Suları” başlıklı CD’leri bulunuyor.