Mete Adanır

133 Okunma — 31 Temmuz 2023 00:33

Mete Adanır, 14 Kasım 1961 tarihinde Limasol’da doğdu ve küçük yaşlardan itibaren atletizm ve futbolla iç içe bir yaşam tarzını benimsedi. Lise yıllarında lisanslı bir futbolcu olarak Kıbrıs 1. Ligi’nde flaş bir isim oldu ve Doğan Türk Birliği’nde A takımına alındı.

1979 Eylül’ünde yüksek öğrenim için İngiltere’ye gitti ve futbol sevgisi burada da devam etti. Yüzlerce İngiliz genç futbolcu arasından tek Kıbrıslı Türk olarak, Londra’da bulunan Orient takımının genç takımına seçildi.

Mete Adanır, altı ay boyunca genç takımda başarılı futbol sergiledi ve ardından A Takım “Reserve” yedek kadrosuna yükseldi. 1980 baharında, Orient ile 2 yıllık profesyonellik anlaşması yaparak futbol yeteneğini İngiltere’de de kanıtladı. Ancak, İngiltere Futbol Federasyonu’nun Kıbrıslı Mete için Rum kesiminden (Clearence) temiz bir sicil istemesi ve Rum tarafındaki Futbol Federasyonu’nun “bizde böyle bir futbolcu yok, tanınmayan Türk tarafının futbolcusudur” demesi üzerine profesyonellik anlaşması iptal edildi.

1980 yılında İzmir’de düzenlenen 1. İslam Oyunları’nda, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu A Milli Takımı kadrosunda yer alan Mete Adanır, İzmir’deki futbol karşılaşmalarında büyük başarı gösterdi. Bu başarısıyla dikkat çeken Adanır, Altay Spor Kulübü’nden çok cazip teklifler aldı ve 4 yıl boyunca bu takımda forma giydi.

Ancak, tanınmamış bir ülkenin sporcusu olarak, İngiltere’de yaşadığı olumsuzluklar kadar Türkiye’de de yabancı statüsünde değerlendirilmesiyle zorluklarla karşılaştı.

Golcülüğüyle ünlenen Mete Adanır, 1985 yılında Konya Spor’a transfer oldu. 1985-1986 sezonunda Türkiye 2. Ligi’nde 25 gol atarak “Gol Kralı” unvanını elde etti ve bu başarısıyla Konya’da “Yılın Sporcusu” seçildi.

Sonraki durağı Samsunspor oldu ve burada da başarılı 2 yıl geçirdi. 1989-1990 sezonu için büyük takımlarla ve özellikle Beşiktaş ve Galatasaray ile transfer görüşmeleri yaptı. Ancak, kendi son transferi olacak bu takımlara gitmeden talihsiz bir kaza sonucunda hayatı son buldu. Mete Adanır, futbol kariyeri boyunca yeteneği ve başarılarıyla hatırlanacak bir futbolcu oldu.

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER