Fikri Karayel

109 Okunma — 13 Mart 2023 18:02

Fikri Karayel, 7 Şubat 1987 tarihinde Kıbrıs’ın Bostancı köyünde doğdu. Ailenin tek çocuğu olarak büyüyen Fikri, ortaokul yıllarında İngiltere’ye gitti ve Kingston Üniversitesi’nde Biyokimya eğitimi aldı. Müziğe olan ilgisi onu “Plateman” adını verdikleri funk-caz grubuna yönlendirdi ve Londra’da önemli müzisyenlerle birlikte vokalist olarak performanslar sergiledi ve demo kayıtları yaptı.

Yaz tatillerinde Kıbrıs’ta görüştüğü grubu “Refik” ile bir organizasyonda en iyi grup, en iyi beste ve en iyi yorum ödüllerini aldıktan sonra müziğe olan ilgisi daha da arttı. İlk bestesi olan “Şehit” ile Kıbrıs listelerinde bir numara oldu. Bu şarkıyı duyan Haluk Levent, şarkıyı kendi albümünde kullanmak istedi ve Fikri Karayel, besteyi Haluk Levent’e verdi. Böylece Karayel’in ilk profesyonel deneyimi gerçekleşmiş oldu.

Myspace platformunda şarkılarını dinleyicilerle paylaşan Fikri Karayel, “Hayal Edemezsin” şarkısı ile tanınmaya başladı. Bu şarkı aynı zamanda “Seni Seviyorum Adamım” filminde de yer aldı.

20 Ocak 2015 tarihinde “Zor Zamanlar” adlı ilk albümünü çıkaran Fikri Karayel, bu albümdeki 11 şarkının söz ve bestelerini kendisi yapmıştır. Albümdeki şarkıların duygusal, içten ve anlamlı sözleri dinleyenler tarafından büyük beğeni topladı. Ardından dört yıl boyunca müzik dünyasından uzak kalan Karayel, 2018 yılında üç single yayımlayarak tekrar sesini duyurdu, bunlardan biri “Yol” şarkısıdır.

Fikri Karayel, kariyeri boyunca birçok Türk sanatçı ile düet yapma fırsatı bulmuş ve müzik dünyasında önemli bir yer edinmiştir. Tarzında zaman zaman değişiklikler yaparak dinleyicilere çeşitli müzik deneyimleri sunmaktadır.