Erol Kazım Andaç

127 Okunma — 14 Mart 2023 15:30

1933’de Ortaköyde doğdu.
Lise tahsilini Lefkoşa’da tamalayarak 1951’de mezun oldu. Bir müddet Elektrik Dairesi’nde görev yaptı. 1955 yılından itibaren Türkiye İş Bankası’nda çalıştı ve bankanın servis şefliğine yükseldi.
1958 yılında TMT de fiilen görev aldı.
28 Aralık 1967 tarihinde Kıbrıs Geçici Türk Yönetimi’nin kurulması üzerine, Yürütme Kurulu’nun Bayındırlık ve Ulaştırma İşleri Üyeliğine atandı.
1 Ocak 1968 tarihinde Lefkoşa Serdarlığına atanmıştır.

İngilizce ve Rumca bilmektedir

5 Temmuz 1970’de yapılan genel seçimlerde Lefkoşa bölgesinden Temsilciler Meclisi Üyeliğine seçildi. 1970’de, Kıbrıs Geçici Türk Yönetimi Yürütme Kurulu’nun yeniden teşkilatlanması üzerine tekrar Bayındırlık ve Ulaştırma Üyeliğine atandı. 1976 Haziranına kadar Ulaştırma Bakanı olarak görev yapan Erol Kazım Andaç, 20 Haziran 1976 genel seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa milletvekili seçildi.Bu görevi 13 Temmuz 1981 tarihinde sona ermiştir
İngilizce ve Rumca bilir, evli olup iki çocuk babasıdır.

etiketlerETİKETLER