Dr.Mustafa Arabacıoğlu

98 Okunma — 14 Mart 2023 15:30

Demokrat Parti Ulusal Güçler Lefkoşa Milletvekili

1953 yılında Gönyeli’de doğdu. 1977 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Şişli Eftal Hastahanesi’nde ihtisasını tamamlayarak İç Hastalıkları Uzmanı oldu. 1983-1993 yılları arasında Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastahanesi’nde görev yaptı. 1988 yılında Hemodializ üzerine Hacettepe Üniversitesi’nde eğitim gördü. 1988-93 yılları arasında Hemodializ Bölüm Sorumlusu olarak çalıştı. 1987 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nin düzenlediği seminerde, Kardiyoloji ve Kalp pilleri üzerine sertifika aldı.

1993 Erken Genel Seçimlerinde ve 6 Aralık 1998 Genel Seçimlerinde Demokrat Parti’den Lefkoşa Milletvekili seçildi. UBP-DP Koalisyon Hükümetinde Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı olarak görev yaptı.
14 Aralık 2003 Genel Seçimlerinde ve 20 Şubat 2005 Erken Genel Seçimlerinde yeniden Demokrat Parti’den Lefkoşa Milletvekili seçildi. 17 Nisan 2005 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde, Demokrat Parti adına Cumhurbaşkanı adayı olarak seçimlere katıldı.

19 Nisan 2009 Erken Seçimlerinde Demokrat Parti’den ve 28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde Demokrat Parti Ulusal Güçler’den Lefkoşa Milletvekili seçildi.
31 Ağustos 2013 tarihinde kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler / Demokrat Parti Ulusal Güçler Koalisyon Hükümetinde Milli Eğitim Bakanı olarak görev aldı. 25 Eylül 2014 tarihinde Bakanlık görevinden istifa etti. Halen Milletvekili olarak görevine devam etmektedir.

İngilizce bilir.
Evli ve üç çocuk babasıdır

etiketlerETİKETLER