Dr. Kenan Atakol

95 Okunma — 14 Mart 2023 15:30

1937 yılında Baf Kazası’nın Yayla Köyü’nde doğdu.
1961 yılında, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Kıbrıs’ta bir müddet özel sektörde, bir süre de Su İnkişaf Dairesi’nde çalıştı. 1964 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek, 1965’te New Mexico Üniversitesi’nde Master of Science (M.Sc) ve 1967 yılında da Virginia Üniversitesi’nde Doctor of Science (Dr.Sc.) ünvanlarını aldı. 1967-1972 yılları arasında Pennsylvania State Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. Konusu ile ilgili yayınarı bulunmaktadır.
1972’den 1974’e kadar, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP)’nın hazırlamış olduğu, Omorfo – Tillirya Sulama Projesi’nde Kıbrıs Türk Yönetimi’ni temsilen uzman mühendis olarak görev ifa etti ve bu projenin baraj planlamalarını yürüttü.
20 Haziran 1976, 28 Haziran 1981 genel seçimlerinde milletvekili seçildi. 2 Aralık 1983’te oluşturulan Kurucu Meclis’te üyelik yaptı. 23 Haziran 1985, 6 Mayıs 1990 ve 25 Aralık 1993 genel seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa milletvekili seçildi. aralıksız sürdürdüğü milletvekillliği görevi 18 Aralık 1998 tarihinde sona erdi.
1974-1993 yılları arasında, Tabii Kaynaklar ve Enerji Bakanlığı, Eğitim ve Kültür Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri ve Savunma Bakanlığı ve Turizim Bakanlığı görevlerinde bulundu.

İngilizce ve Rumca bilen Atakol, evlidir ve iki çocuk babasıdır.

etiketlerETİKETLER