Buray Kimdir?

129 Okunma — 30 Temmuz 2023 23:39

Tam adı Buray Hoşsöz olan Buray, 15 Haziran 1984 tarihinde Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’da doğdu. Doğu Akdeniz Üniversitesinde Müzik eğitimi aldı ve daha sonra İngiltere‘de University of Glamorgan’da Müzik Prodüksiyonu ve Ses Mühendisliği üzerine yüksek lisansını tamamladı.

Müzik kariyerine Haluk Bilginer, Gökhan Tepe, Soner Arıca, Berksan, İzel gibi pek çok sanatçıyla gitarist olarak çalışarak başladı. 2004 yılında “United Boyband” grubunun solisti olarak 125 yarışmacı arasından finale kalan ve İngiltere Royal Alexandra Palace’da konser verme fırsatı yakaladı. Aynı yıl, “Yanayım” adlı şarkısıyla hızlı bir çıkış yapan Babutsa grubunun albümünde çoğu şarkıya aranjörlük ve gitar çalma görevini üstlendi. Kıbrıs’ta birçok sanatçının albümünde aranjörlük yaptı ve KKTC‘deki televizyon programlarında orkestra şefliği görevini üstlendi.

Türkiye’ye yerleşen Buray, Avustralya‘da tanıştığı söz yazarı ve besteci Gözde Ançel ile birçok şarkıya imza attı. Özellikle Ferhat Göçer‘in “Unutmuş Çoktan” şarkısı başta olmak üzere; Ömür Gedik ve Selim Gülgören gibi sanatçılara da çeşitli besteler verdi. 2015 yılında Melbourne‘deki stüdyosunda ilk albümü “1 Şişe Aşk”ı yayımladı.

Müzik kariyerinin zirvesine “İstersen”, “Sen Sevda Mısın” ve “Kimsenin Suçu Yok” gibi başarılı şarkıları ile ulaştı. Ayrıca “Aşk Mı Lazım” şarkısı da dikkat çekti.

Buray, müzik alanındaki başarılarıyla pek çok ödül kazandı, bu ödüllere Yeditepe Üniversitesi 5. Dilek Ödülleri, MGD 22. Altın Objektif Ödülleri, Kıbrıs Genç TV Ödülleri, Ege Üniversitesi 5. Medya Ödülleri, Türkiye Gençlik Ödülleri, ve daha fazlası dahildir.

Albümleri:

  • 2015 – 1 Şişe Aşk
  • 2015 – İstersen (Remixes)
  • 2016 – Sahiden

Buray, solo kariyeri ve farklı projeleri ile geniş bir kitleye hitap etmeye devam ediyor.